15 05 2012 - 19:01:05         Опубліковано admin        

Шануй свого батька та матір…

                                     «Діти,- будьте слухняні в усьому батькам, бо це Господеві приємне!» 
(Колосян 3:20) 

«Шануй свого батька та матір» - це перша заповідь з обітницею, - «щоб добре велося тобі, щоб  ти був на землі довголітній!» (Ефесян 6:2-3)  - ці слова є настановою для кожного. Кожного року навесні, в другу неділю травня, ми відзначаємо свято Матері. І цей рік не був винятком. 13 травня після Головного Богослужіння в громаді «Хреста Господнього» УЛЦ в м.Кременець відбувся концерт силами дітей Недільної школи для мам. На протязі декількох тижнів діти старанно розучували вірші, вчилися співати нові пісні, щоб потішити своїх найрідніших – матусь! Нагородою їм були щирі оплески та сльози радості на очах присутніх.
mothers_day_at_kremenets_ulc.jpg  

В Кременецькій філії МБФ «Дар життя» також не пройшло поза увагою це свято. На Біблійне заняття зібралися жінки – мами з дітьми, майбутні мами, щоб разом пригадати історію виникнення свята та вшанувати мам піснями, віршами, музичним виконанням творів та просто щирими лагідними словами. Заняття розпочав пастир Андрунців Роман спільною молитвою всіх присутніх. 
mothers_day_clients_with_the_pastor.jpg 

Тоді з цікавістю прослухали історію свята. Як же виникло це святоОдним з найдавніших свят, присвячених матері, вважається фестиваль на честь богині Реї, дружини бога Кроноса та матері численних богів і богинь, який відзначали навесні в Стародавній Греції. Приблизно в 250-у році до н.е. в Римі почали відзначати релігійне свято, присвячене  богині-матері Кібеле,  яке  тривало три дні –з 15 по 18 березня. На початку 17 століття в Англії в четверту неділю Великого посту стали святкувати неділю матері – свято всіх матерів Англії. У цей день було прийнято провідувати мам і приносити їм у подарунок спеціальний торт, який так і називався – «материнський торт». Однак міжнародним святом День матері став завдяки США. У 1907 році молода американка Анна Джервіс з Філадельфії, у якої передчасно померла її рідна мати, атакувала державні і законодавчі органи США листами з проханням започаткувати день вшанування матерів. Через три роки її наполегливість принесла результат – у 1910 році штат Вірджинія першим визнав День Матері офіційним святом. А ще через чотири роки, у 1914 році, Президент Вудро Вільсон оголосив День Матері офіційним святом всіх штатів Америки. Поступово друга неділя травня стала святом мам ще для 23 країн світу, а понад 30 країн обрали для цього інші дні. В Україні жінка споконвіку асоціювалася з  берегинею сімї. Серед української громади День Матері вперше влаштував Союз українок Канади в 1928 році. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові. У 1939 році свято заборонила радянська влада. З 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, свято Матері повернулось в Україну. І тільки в 1999 році День Матері став повноцінним святом України -  указом Президента була встановлена офіційна дата його святкування: друга неділя травня. 

Ось таку історію становлення свята прослухали присутні. Тоді – гра на бандурі, пісні під гітару, читання віршів та святкове частування присутніх та дітей в теплій, дружній атмосфері. 
mothers_day_bandura_play.jpg mothers_day_gitar_play.jpg 
Безумовно, День матері – це одне із самих зворушливих свят, тому що кожен з нас з дитинства і до своїх останніх днів несе в своїй душі єдиний і неповторний образ – образ своєї мами, яка все зрозуміє, завжди пожаліє і буде самовіддано любити, незважаючи ні на що. В останні хвилини Свого земного життя Ісус Христос турбувався про Свою матір. Ось як  сказано про це в Євангелії від св..Івана: «Як побачив Ісус матір та учня, що стояв тут, якого любив, то каже до матері: «Оце, жоно, твій син!» (Івана 19:26).   Діти повинні піклуватися , любити батьків, намагатися тішити їх своїми вчинками та поведінкою. В Книзі Приповістей Соломонових  сказано: «Слухай батька свого, - Він тебе породив, І не гордуй, як постаріла мати твоя» (Припов. 23:22).   

Ніна Андрейчук, 
консультант Кременецького центру «За життя».
отпавіть за допомогою email кому-небудь для друку